Temat, który jest poruszany bardzo często, ale nie do końca tak jak jest to w rzeczywistości.
Jajka produkowane w Polsce ostemplowane są 11 znakowym kodem, który ma postać X-YY-AABBCCDD np. 0-PL-10171302.
Najważniejsza jest pierwsza cyfra X, która oznacza:
0 – chów ekologiczny (kury wolnowybiegowe, karmione jedynie naturalnymi produktami, które mają możliwość przebywania na świeżym powietrzu, zaspokajać swoje naturalne potrzeby. Kury poruszają się swobodnie dzieki czemu mają mocniejsze kości. Mogą korzystać z grzęd, wybierać miejsca gniazdowania)
1 – chów wolnowybiegowy (kury w ciągu dnia mają stały dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością)
2 – chów ściółkowy (kury trzymane są w budynkach, gdzie maksymalne zagęszczenie wynosi 25 ptaków na m². ptaki mają dostę do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody. Sciółka znajduje się na najniższym poziomie)
3 – chów klatkowy (kury cały czas znajdują się w klatkach. Podłoga klatki wykonana jest z siatki drucianej a sama klatka wyposażona jest w sprzęt do karmienia, pojenia i zbierania jaj)
Pozostałe liczby kodu X-YY-AABBCCDD to oznaczenia producenta jaj (weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta).
YY – kraj pochodzenia (PL dla Polski)
AA – kod województwa
BB- kod powiatu
CC – kod zakresu działalności
DD – kod fermy w danym powiecie
Rekomenduje się najczęściej jedzenie jaja z typem 0 i 1, natomiast typ 1 oznacza to że kura chodzi na wolności to nie znaczy jednak, że zjada “dobry” wartościowy pokarm. Taka kura, może spożywać np. paszę z GMO, gdzie w moim odczuciu nie wiem czy warto się oszukiwać i kupować jajko 1 bo kurka jest szczęśliwa.
Jeżeli rzeczywiście Ci zależy na tym, aby kupować wartościowe jajko, wybierz oznaczenie 0 lub jajka od kury zielononóżki.
Zielononóżka to polska rasa kur, jest przystosowana do chowu w warunkach naturalnych. Nie wolno trzymać jej w ciasnych klatkach, lecz należy przygotować specjalne wybiegi i pastwiska obsiewane mieszanką roślin motylkowych i ziół (koniczyna, lucerna, Łubin, wyka, krwawnik, pokrzywa). Odpłaca za to jajami charakteryzującymi się obniżoną zawartością cholesterolu ( ok 30% mniej cholesterolu).
Jajka kur zielononóżek są dużo mniejsze od „normalnych” jaj, mają barwę jasnokremową i wyjątkowe wartości odżywcze.
Dodaj komentarz